leczenie-alkoholizmu-artukuły

hazardzista

Hazard przez wielu traktowany jest, jako zwykła rozrywka. Jednak element ryzyka związany z grami losowymi daje dodatkowe emocje i podnosi poziom adrenaliny, dzięki czemu może uzależniać. Uzależnienie od hazardu może nadejść nagle i niespodziewanie. Nawet, kiedy wydaje nam się, ze nasza gra to wciąż jedynie niewinna zabawa na automatach lub u obstawianie niewielkich kwot u bukmachera.

 W wielu przypadkach zaczyna się od zabawy i na niej się kończy. Jednak nie każdy potrafi sobie poradzić z pokusą dalsze gry. Szczególnie, jeśli gra przynosi wymierne korzyści w postaci kolejnych wygranych. Wówczas w umyśle gracza pojawia się przekonanie o jego nieomylności. Nieuchronnie prowadzi to do ryzykowania coraz większych kwot, w celu odniesienia wielkiej wygranej.

 To właśnie w momencie, kiedy gracz zaczyna ryzykować istotne kwoty, choroba hazardowa zaczyna się rozwijać i trudno przewidzieć jak daleko zajdzie. W niektórych przypadkach może się okazać, że zaryzykowanie większej kwoty przyniesie solidną stratę. A wraz z nią otrzeźwienie gracza, który uzmysłowi sobie, że powoli traci kontrolę nad własną grą i jedyne, na co może liczyć to kolejne porażki. Wówczas taki gracz może wycofać się z gry. Nie brnąć dalej w uzależnienie od hazardu. Jednak nie zawsze się tak dzieje. Niekiedy po poniesieniu dotkliwej straty gracz obsesyjnie zaczyna myśleć o odegraniu się.

Hazardzista

Desperacka próba odegrania się niestety przynosi kolejne porażki i straty. A gracz zaczyna zupełnie zatracać się w grze nie kontrolując ilości przegranych pieniędzy. Wówczas możemy mówić o daleko posuniętej chorobie hazardowej.

Leczenie uzależnienia od hazardu możliwe jest na każdym etapie uzależnienia. Jednak o wiele łatwiej jest wyjść z nałogu, jeśli odpowiednio wcześnie go zidentyfikujemy. I uzmysłowimy sobie nasz problem z grami losowymi. Niestety na wczesnym etapie uzależnienia mało, kto przyzna, że ma problem, tym bardziej, że początkowo zdarzają się jeszcze wygrane, a więc gracz nie odczuwa konsekwencji finansowych swojego nałogu, a jeśli już to są to konsekwencje pozytywne.

 Leczenie uzależnienia na późniejszych etapach nałogu może wymagać bardziej zaawansowanych środków terapeutycznych, ponieważ gracz nie jest już w stanie poradzić sobie samodzielnie z uzależnieniem. Terapia uzależnień od hazardu może być przeprowadzona na przykład w specjalistycznym ośrodku. Ośrodek leczenia uzależnień zapewni graczowi odpowiednie warunki do wyjścia z nałogu, ale niezbędnym czynnikiem, aby terapia się powiodła jest wola osoby uzależnionej.

hazardzista

hazardzista