leczenie-alkoholizmu-artukuły

Leczenie odwykowe

Alkoholizm to niewątpliwie choroba  naszych czasów, ludzi samotnych i zagubionych. Ok. 16 %  Polaków deklaruje, że nadużywa alkoholu. Wielu z nich podświadomie jednak chce z tym skończyć, co powinni zrobić?

Z alkoholizmu nie da się wyleczyć samemu. Dobrowolnie należy poddać się leczeniu odwykowemu. Na wstępie tego leczenia przeprowadza się detoksykację. Jest to nic innego jak oczyszczanie organizmu z alkoholu oraz toksycznych produktów powstających w trakcie przemiany tejże substancji. Działania te nie są przyjemne, jednakże przywracają prawidłowe funkcjonowanie  organizmu.

Leczenie odwykowe może odbywać się w warunkach stacjonarnych, dziennych i ambulatoryjnych. Leczenie stacjonarne lub dzienne trwa od 6-8 tygodni, natomiast ambulatoryjne jest znacznie dłuższe i trwa od 1 roku do 2.

Czas osoby uzależnionej  umieszczonej w ośrodku terapii uzależnień  ściśle wypełniony programem psychoterapii. Po zakończeniu leczenia alkoholizmu w trybie stacjonarnym lub dziennym, osoba uzależniona powinna kontynuować je w warunkach ambulatoryjnych. Leczenie alkoholizmu w ośrodkach ambulatoryjnych polega także na realizacji programu psychoterapeutycznego. W początkowej fazie psychoterapii osoba uzależniona dowiaduje się czego powinna się wystrzegać. Kategorycznie nie wolno spożywać jej alkoholu w żadnej formie choćby zjeść cukierka z alkoholem. Psychoterapeuci zalecają zmianę towarzystwa i obyczajów związanych z dawniejszym piciem. Na mitingach grupowych alkoholik ma za zadanie uświadomić sobie jak zachowywał się i jak był postrzegany przez innych w okresie kiedy pił.  W czasie spotkań indywidualnych z psychoterapeutą, osoba uzależniona powinna  mówić o problemach natury osobistej, o których uzależniony nie chce opowiadać przy innych. Alkoholizm w ośrodka przedstawiany jest jako choroba, za którą alkoholik nie odpowiada, ale musi ponieść konsekwencje swoich działań wynikających z uzależnienia.

Leczenie odwykowe to również uczestnictwo w spotkaniach Anonimowych Alkoholików. Osoby, które leczą alkoholizm twierdzą że uczestnictwo w AA to sposób na utrzymanie trzeźwości i oraz szansa na rozwój osobisty.

W końcowej fazie leczenia osoba uzależniona uczy się jak radzić sobie z nawrotami choroby. Przedstawione jest to czysto teoretycznie. Każdy wyleczony alkoholik, u którego głód alkoholowy jest wręcz zerowy, potrafi rozpoznawać swoje emocje i nad nimi panować.

Niekiedy pomocniczo stosuje się środki farmakologiczne tj np. Esperal, Anticol czy Antabus.

Każdy alkoholik, który pragnie rzucić nałóg już dziś powinien zgłosić się do ośrodka, który zastosuje profesjonalne  leczenie odwykowe. Przy pomocy wykwalifikowanych ludzi, każdy uzależniony ma szansę na normalne życie.

Leczenie odwykowe

Leczenie odwykowe można odbyć w warunkach stacjonarnych i ambulatoryjnych. Polecamy prywatny ośrodek terapii uzależnień w Dziwnówku nad morzem. 606494846